Пошук по сайту

Комісія сакрального мистецтва

Сакральне мистецтво – це мистецтво яке найтісніше пов’язане з вірою в Бога та релігійним життям людини. Воно завжди відображало духовні, моральні, естетичні вартості суспільства та його часу, надаючи тим вартостям особливого статусу святостей. У церковному мистецтві, крім архітектури, вирізняють ікону, розпис та мозаїку. Скульптура, яка більш характерніша для західної гілки християнства, з різних причин займає значно менше місця у східному церковному мистецтві.
Дерев’яні церкви та кам’яні храми, через свідоме занедбання радянської влади, зазнали чималих руйнувань. Проте боляче бачити й сучасні парадокси, коли народ, який створив безцінну мистецьку спадщину продовжує й нині ці руйнівні процеси через власну недбалість та безкультур’я.
Для того, щоб впливати на процеси збереження архітектурних пам’яток та творів сакрального мистецтва, для нагляду за дотриманням приписів у будівництві нових храмів та їх художньому оформлені, з благословення Преосвященішого Владики Михаїла на території Сокальсько-Жовківської єпархії покликана до життя і діяльності Комісія сакрального мистецтва. У складі цієї комісії знаходяться отці-протопресвітери на чолі з головою о. Ярославом Петрухою. Завдання комісії сакрального мистецтва полягає в тому, щоб слідкувати за дотриманням приписів проведення ремонтно-реставраційних робіт у храмах, які є пам’ятками культурної спадщини. Слідкувати за дотриманням вимог законодавства та архітектурного стилю у зведенні нових храмів, за дотриманням відповідного стилю та церковних приписів щодо розпису храмів та зведення нових іконостасів та виготовленням інших предметів у храмі для звершення богослужінь. Стежити за дотриманням приписів протипожежної безпеки, збереження церковних предметів, які вийшли із вжитку для наповнення музею Сокальсько-Жовківської єпархії.
Комісія сакрального мистецтва налагодила співпрацю з Державним історико-архітектурним заповідником м. Жовква, Львівською галерею мистецтв, Львівським музеєм Історії релігії, інститутом «Укрпроектреставрація», Управлінням охорони культурної спадщини Львівської облдержадміністрації, Львівським Державним Аграрним університетом та художниками і реставраторами. Керівники цих установ та їхні працівники надають необхідну інформацію, консультації та іншу допомогу у побудові і збереженні храмів, реставрації та в створені нових творів сакрального мистецтва.
Ми з гордістю пишаємося великими досягненнями наших попередників в церковній архітектурі та малярстві. Це свідчення їхнього таланту та перш за все – віри і любові до Бога, виражених через жертовність. Як спадкоємці маємо особливе завдання – зберегти і передати в наступні покоління величаві храми, зведені у різні часи нашими предками, та різноманітні твори сакрального мистецтва. Вважаю за доцільне створити та розвинути діяльність музею Сокальсько-Жовківської єпархії, в якому основну увагу приділити предметам, які вийшли з церковного вжитку у наших парафіях. Переконаний, що після реставраційних робіт такі предмети отримають друге життя та будуть розповідати сучасникам про церковне мистецтво нашого народу. Якщо кожен священик разом зі своїми парафіянами вкладе у цю справу свою частку, це буде свідчення того, що ми з відповідальністю ставимося до мистецьких надбань наших попередників та бережемо свою історію.
Коли наші храми ззовні і в середині будуть споруджені за приписами нашого обряду і стилю, тим милішими й ціннішими вони будуть для нас, бо будуть нагадувати нам про нашу велику духовну й культурну спадщину, вчитимуть нас любити і цінувати все що своє і рідне, держатимуть нас і дітей наших при своїм обряді та вірі.

Голова комісії о. Ярослав Петруха

Офіційний медіаресурс
Сокальсько-Жовківської Єпархії УГКЦ
©2009–2023

Правлячий Єпископ: Кир Михаїл (Колтун)
Єпископ-помічник: Кир Петро (Лоза)

Контакти:
Адреса: 80300, м. Жовква, вул. Львівська, 7а
Телефон: 61-336